joi, martie 20, 2025

Top 5 Săptămânale

Reclama ta AICI!

Reclama ta!

Din aceeași categorie

Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia va beneficia de o restaurare în valoare de aproximativ 16 milioane de euro

Biblioteca Batthyaneum va beneficia de un amplu proces de reabilitare, finanțat prin Programul „Temelii Culturale” inițiat de Ministerul Culturii. Acest program strategic vizează protejarea și revitalizarea instituțiilor culturale, oferindu-le condiții moderne și adecvate pentru conservarea și promovarea patrimoniului național. Lucrările vor include restaurări care vor reda clădirii atât frumusețea, cât și funcționalitatea, consolidându-i rolul de reper cultural și științific de importanță majoră.

Astfel, Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia, reprezentată de domnul director Cristian Mladin, a fost gazda unui eveniment dedicat patrimoniului cultural românesc, care a avut loc în prezența reprezentanților autorităților din județul Alba și din țară, astăzi, 16 noiembrie 2024, cu prilejul Zilei Patrimoniului Mondial UNESCO.

În cadrul ceremoniei, doamna Raluca Turcan, Ministrul Culturii, a dezvelit oficial plăcuța UNESCO care certifică recunoașterea internațională a manuscrisului CODEX AUREUS, cel mai valoros și cunoscut manuscris medieval din România, parte a prestigioasei colecții a Bibliotecii Batthyaneum.

Restaurarea Bibliotecii Batthyaneum: finanțare asigurată și proiecte în derulare

„Biblioteca Batthyaneum este unul dintre cele 14 obiective de investiții cu relevanță națională și europeană din proiectul „Temelii Culturale”, ce a obținut un împrumut de 140 de milioane de euro, aprobat de curând de Consiliul de Administrație al Băncii de Dezvoltare a Consiliului Europei.

Investițiile în restaurarea patrimoniul nostru au fost prioritatea unu în mandatul meu la Ministerul Culturii. La Biblioteca Batthyaneum ne-am apucat deja de treabă.

Ministerul Culturii a finalizat procedura pentru contractul de proiectare necesar consolidării, restaurării și punerii în valoare a acestui monument istoric. Pentru a evita întârzierile în lucrările de restaurare, Institutul Național al Patrimoniului a preluat proiectarea și asistența tehnică prin Programul Național de Restaurare, semnând deja un contract luna trecută, în valoare de 1.651.720,00 lei, pentru o durată de 3 ani.

Suntem bucuroși că finanțarea este deja asigurată și sper din toată inima ca Ministerul Culturii să ducă proiectul cu succes la bun sfârșit. Biblioteca Batthyaneum a trecut printr-o perioadă grea, cu o istorie plină de litigii, pe care însă am lăsat-o în urmă. Astăzi simt că eforturile pe care le-am făcut ca ministru al Culturii pentru salvarea acestei biblioteci n-au fost în zadar.

Tot astăzi, am sărbătorit Ziua Patrimoniului Mondial UNESCO din România printr-un succes: în luna mai a anului trecut, țările care dețin manuscrise carolingiene – Franța, Germania, Austria, Marea Britanie și România – au fost toate, ca într-o mare familie europeană, nominalizate pentru lista UNESCO și astfel celebrul CODEX AUREUS aflat aici, în Biblioteca Batthyaneum, cel mai valoros manuscris medieval occidental din România a primit o recunoaștere internațională”, a transmis Ministrul Culturii, Raluca Turcan.

Ce reprezintă acest eveniment pentru Alba Iulia?

„Pentru Alba Iulia acest eveniment este o oportunitate de a pune în lumină moștenirea noastră culturală și de a atrage atenția asupra importanței conservării acestor comori pentru generațiile viitoare. Îmi exprim mândria și angajamentul de a susține proiectele care consolidează statutul Albei Iulia ca loc al valorilor autentice și al promovării patrimoniului și invit pe toți cei care iubesc cultura să vină și să descopere comorile Bibliotecii Batthyaneum, să fie parte din această poveste remarcabilă care vorbește lumii despre identitatea noastră”, transmite primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa.

Ministrul Culturii, Raluca Turcan, a transmis un mesaj de apreciere și mulțumire către echipa germană din Trier, care a depus un proiect important în numele mai multor țări. „Ne bucurăm și îi mulțumim pentru sprijin echipei germane din Trier care a depus proiectul în numele tuturor țărilor menționate, pentru că a fost și este alături de cultura românească,” a declarat aceasta.

De asemenea, ministrul i-a adresat un mesaj de încurajare tânărului director al instituției afiliate Bibliotecii Naționale a României, Cristian Mladin: „Îi doresc mult succes să vadă renovarea începută și finalizată cât mai repede!”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Popular Articles