După aproape trei decenii, România se pregătește să reintre în topul țărilor europene cu cele mai mari producții de grâu. Sezonul agricol 2025–2026, care va începe oficial pe 1 iulie, se anunță a fi unul de referință pentru fermierii români.
Potrivit estimărilor, recolta ar putea atinge 12,2 milioane de tone, ceea ce ar însemna cea mai mare cantitate obținută din 1997 încoace. Această performanță este pusă pe seama extinderii terenurilor cultivate, dar și a randamentelor mai ridicate la hectar, favorizate de condițiile climatice.
România depășește Franța la exporturi
Pe lângă producția impresionantă, România a reușit în acest an să depășească Franța la volumul de grâu exportat, conform datelor furnizate de Comisia Europeană. Performanța vine pe fondul dificultăților cu care s-au confruntat fermierii francezi, afectați de precipitațiile excesive din 2024.
Specialiștii de la Argus Media estimează că recoltarea grâului în România va începe în următoarele patru săptămâni, cu un ușor decalaj față de anul trecut, cauzat de temperaturile mai scăzute din primăvară. Cu toate acestea, prognozele meteo indică o revenire la normal în perioada următoare, fără riscuri majore pentru culturile aflate în faza finală de dezvoltare.
Creșteri de prețuri odată cu sfârșitul măsurilor de plafonare
Tot de la 1 iulie, odată cu debutul noului sezon agricol, românii vor resimți și efectele expirării unor măsuri economice importante. Plafonarea adaosurilor comerciale la alimentele de bază, precum și limitele impuse prețurilor la energie și polițele RCA, urmează să fie eliminate.
Printre produsele care vor fi afectate de această schimbare se numără: pâinea albă, laptele de vacă, brânza telemea, ouăle, uleiul de floarea-soarelui, carnea de porc și de pui, precum și diverse legume și fructe. Toate aceste produse au avut până acum adaosuri comerciale plafonate, ceea ce a contribuit la menținerea unui echilibru temporar în prețuri.



